Sąd uwzględniając wniosek o ogłoszenie upadłości wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Postanowienie to jest skuteczne i wykonalne z dniem jego wydania, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. W postanowieniu tym sąd m.in. wyznacza sędziego – komisarza oraz syndyka, spośród licencjonowanych doradców restrukturyzacyjnych. Data wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości jest datą upadłości, przy czym przyjmuje się, że o dacie ogłoszenia upadłości rozstrzyga początek dnia , w którym zapadło postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Postanowienie o ogłoszeniu upadłości obwieszcza się – do czasu utworzenia Krajowego Rejestru Zadłużonych, który zastąpi nieutworzony dotychczas Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości, w Monitorze Sądowym
i Gospodarczym. Monitor prowadzony jest wyłącznie w formie elektronicznej i rozpowszechniany nieodpłatnie za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Postanowienie
o ogłoszeniu upadłości doręcza się syndykowi, po uprzednim powiadomieniu go o ogłoszeniu upadłości, upadłemu albo jego spadkobiercy oraz wierzycielowi, który żądał ogłoszenia upadłości.
O ogłoszeniu upadłości powiadamia się właściwą izbę administracji skarbowej i właściwy oddział ZUS, a także znane sądowi organy egzekucyjne prowadzące postępowania egzekucyjne przeciwko upadłemu.
Po wydaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości Upadły obowiązany jest wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek oraz wydać wszystkie dokumenty dotyczące majątku. Z dniem ogłoszenia upadłości upadły traci prawo zarządu oraz możliwość korzystania z mienia wchodzącego w skład masy upadłości i rozporządzania nim.