W kwestii postępowania restrukturyzacyjnego, tak rewolucyjnych zmian jak w prawie upadłościowym nie będzie. Z dniem 1 stycznia 2020 roku, w przypadku podmiotów spełniających ustawowe przesłanki sąd będzie powoływać do pełnienia funkcji nadzorcy sądowego lub zarządcy osobę posiadającą licencję doradcy restrukturyzacyjnego z tytułem kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego. Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny będzie wyłącznie właściwy w szczególności do prowadzenia spraw przedsiębiorców, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniali średniorocznie 250 lub więcej pracowników, lub osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartość w złotych 50 milionów euro, lub osiągnęli sumę aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat, które przekroczyły równowartość w złotych 43 milionów euro. Powyższa zmiana oznacza rozszerzenie wymogów formalnych wniosków o otwarcie postępowania sanacyjnego, poprzez wskazanie czy dłużnik spełnia któryś z powyższych warunków.
Kolejna nowelizacja wchodzi w życie z dniem 1 marca 2020 roku i ponownie są to zmiany kosmetyczne dotyczące prostej spółki akcyjnej.
Większe zmiany nadejdą z dniem 24 marca 2020 roku, kiedy to wejdą w życie przepisy dotyczące zasad zawiadomień wierzycieli o terminach zgromadzenia wierzycieli oraz wysyłania zawiadomień o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego. Ciekawą zmianą jest wprowadzenie przepisu, który stanowi, że w odniesieniu do roszczeń, co do których jest niedopuszczalne wszczęcie postępowania egzekucyjnego oraz wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia lub zarządzenia zabezpieczenia roszczenia, z dniem otwarcia przyspieszonego postępowania układowego bieg przedawnienia roszczenia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu przez czas trwania przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego i postępowania sanacyjnego.
Ostatnia nowelizacja wejdzie w życie dopiero pod koniec bieżącego roku, tj. z dniem 1 grudnia. Jest ona o tyle kluczowa, że dostosowuje całe postępowanie restrukturyzacyjne do systemu teleinformatycznego pn. Krajowy Rejestr Zadłużonych, nad którym prowadzone są obecnie prace wdrożeniowe. Nowelizacja ta ma na celu ułatwienie wierzycielom bieżącego dostępu do prowadzonych spraw, składanie pism drogą elektroniczną, doręczenia elektroniczne, rezygnację z obwieszczeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, bieżące aktualizowanie spisu inwentarza, który dostępny będzie w systemie teleinformatycznym. Zmiany te mają wpłynąć na przyspieszenie prowadzonych postępowań, usprawnienie nadzoru wierzycieli i sędziego-komisarza nad nadzorcą sądowym i zarządcą.
Jednakże nie wszystkie podmioty będą zobowiązane do składania pism za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, a do grupy preferencyjnej należeć będą wierzyciele, którym przysługują niektóre należności ze stosunku pracy, należności alimentacyjne oraz renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i renty z tytułu zamiany uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę.
Agata Toporkiewicz – Adwokat